Termální voda se získává z nalezišť, která se mohou nacházet až 6 km pod zemským povrchem. Díky svému postupnému toku přes několik vrstev zemské kůry, se ve vodě vyskytují nejrůznější stopové prvky a množství minerálů. Kromě toho je termální voda ohřívána magmatem pod zemským povrchem, což usnadňuje průběh chemických reakcí. Díky tomu obsahuje termální voda řadu běžně nevídaných a blahodárných složek.
Termální voda, u nás užívaná nejčastěji v lázních, by měla pomoci s léčbou akné, lupénky a atopické dermatitidy. Dokáže tuto lázeňskou termální vodu nahradit komerčně dostupná termální voda z drogerií a lékáren? Jaké je chemické složení termální vody a jak ji správně užívat? Jaké jsou obecně zdroje termální vody?
Jaké složky můžeme v termální vodě nalézt?
Z mikrobiologického hlediska je termální voda čistá a hypoalergenní. Díky vysoké koncentraci minerálů a mikroprvků má termální voda blahodárný účinek na stav pokožky. Esenciální živiny, které termální voda obsahuje, se dostávají do hlubokých vrstev pokožky. O pokožku pečuje komplexně, jelikož část živin a blahodárných složek zůstává také na povrchu naší pokožky. Přesně proto se minerální voda, což je jen zchlazená termální voda, užívá jako základ mnohých kosmetických produktů pro péči o pleť.
Termální voda: Jak ji správně užívat?
Všechny krémy a tělové balzámy s obsahem termální vody by se měly aplikovat n vyčištěnou pokožku. Nejlepších výsledků dosáhneme, když pokožku vyčistíme opravdu ihned před aplikací termální vody. Co se komerční termální vody týče, existuje několik “škol” správného užití této přírodní kosmetiky. Jedna tvrdí, že se termální voda aplikuje pokapáním pokožky a následným “poklepáním” kapesníčkem, který pokožku následně osuší. Podle druhé školy by se zase měla voda nechat na pokožce, dokud se sama plně neabsorbuje. Výběr nejvhodnější metody je tedy na vás, jelikož jedno dogma, kterého by se všichni drželi, u termální vody zkrátka neexistuje. Druhou metodu užívejte pouze pokud vaší pokožce nevadí dlouhodobá expozice termální vodě a není poté příliš napnutá.
Termální voda se doporučuje užívat celoročně, hlavně v případě, že jste často v místnostech s centrálním topením. Možnosti užití jsou nesmírně široké:
- jedná se o skvělou náhradu obličejového toneru
- osvěžuje pokožku a zkrášluje make-up
- vyhlazuje pokožku po holení (i vousů)
- pomáhá obnovovat pokožku spálenou od sluníčka (i po návštěvě solária) a podrážděnou silným větrem
- často ji užívají dermatologové pro zklidnění pokožky po dermatologických procedurách, jako např. po chemickém peelingu
Termální voda – ať už ji užíváte za jakýmkoliv účelem – je vysoce efektivní složkou péče o pokožku. Pokud jste ji ještě nikdy nevyzkoušeli, rozhodně ji můžeme doporučit.
Termální voda užívaná v lázních vs komerčně dostupná termální voda
Co se vážných kožních onemocnění týče, zkrášlující produkty s obsahem termální vody nejsou schopny nahradit termální vodu lázeňské kvality. Nejde jen o samotnou vodu, která je v lázních k dispozici v optimální teplotě, ale také o vhodné klima dané lokality a dostupnou podporu lázeňského personálu. Kromě toho několikatýdenní pobyt v lázních znamená, že přijdete do kontaktu s osobami s problémy podobnými těm vašim. To může přispět k tomu, že problém lépe přijmete. Pozitivní naladění a zlepšení mentálního stavu je přitom polovinou úspěchu při boji s jakýmkoliv onemocněním, včetně dermatologického.
Tou nejblahodárnější termální vodou pro naši pokožku je voda s obsahem co nejvyššího množství živin v nízkých koncentrací. Proč v nízkých koncentracích? Inu, jde hlavně o to, že příliš silná termální voda může pokožku zbytečně dráždit. Chemické složky termální vody a jejich obsah přímo korelují s místem, odkud se voda získává. Neexistují dva zdroje, ve kterých má termální voda stejné složení.
Evropské zdroje termální vody
Níže máte k dispozici evropské zdroje termální vody, které se dlouhodobě užívají k přípravě populárních krémů a balzámů. Tyto produkty nenabízí pouze zkrášlující účinek, ale také fungují jako efektivní lék řady kožních onemocnění.
Avène
Jedná se o název termální vody z oblasti Sainte Odile v jižní Francii. Obsahuje množství minerálů v nízkých koncentracích. Voda obsahuje optimální poměr vápníku a hořčíku, který urychluje proces hojení pokožky. Mezi další složky obsažené v této termální vodě patří křemík, který posiluje cévní stěny, měď, která urychluje metabolismus pokožky a má antibakteriální účinek, mangan, který je odpovědný za inhibici alergických reakcí a síra, která je skvělá při boji s akné. Bylo klinicky potvrzeno, že termální voda z Avène pomáhá při léčbě lupénky, mírné atopické dermatitidy, zánětů pokožky způsobených laserem, jizev, priruga a stavů po spálení sluncem. Může se aplikovat přímo na pokožku, bez nutnosti jejího ředění.
Vichy
Tato termální voda se získává ze stejnojmenného francouzského rezortu. Řadí se do skupiny vod s obsahem chloridu, bikarbonátu a sodíku. Obsahuje 17 minerálních solí a 13 stopových prvků. Má věhlas díky svým hydratačním a vyhlazujícím vlastnostem. Důležité je, že termální voda Vichy pomáhá klidnit podráždění způsobené medikací pro léčbu keratodermie. Kromě toho termální voda Vichy dokáže eliminovat lupénku a zarudnutí tak typické pro citlivou a atopickou pokožku. Dále byla potvrzena zvýšená odolnost pokožky vůči působení volných radikálů. Díky tomu se termální voda Vichy běžně užívá v produktech proti stárnutí a pro léčbu akné.
La Roche-Posay
Termální voda z tohoto zdroje je kombinací dešťovky (přirozeně filtrované vrstvami kůry) a staré hlubinné vody z oceánu (která obsahuje unikátní směs minerálů a stopových prvků). Řadí se do skupiny vod s nízkým obsahem minerálů. Faktorem, díky kterému je tak specifická, je obsah selenu, což je nesmírně silný antioxidant, který zpomaluje proces stárnutí pokožky a působí protizánětlivě. Termální voda La Roche-Posay pomáhá s obnovou pokožky, které také dodává odolnost a kterou zbavuje zarudnutí a svědění.
Jaký je váš pohled na komerční termální vodu? Dokážete si bez ní představit vaši kosmetickou rutinu? Užíváte ji vůbec? Pokud je termální voda vaší oblíbenou kosmetikou, jak si ji aplikujete? Jsem zvědavá na vaše komentáře!
Napsat komentář