Masáž horkými kameny, aneb ta nejlepší relaxační kúra.

Napadlo mě, že bych vám mohla dodat inspiraci a představit vám nesmírně uklidňující metodu s pozitivním vlivem na tělo a duši. Ne každý si sice může užít výhod, které tkví v masáži horkými kameny. Pro ty z vás, kteří tuto možnost máte, mám připravený článek o výhodách této úžasné a nesmírně příjemné terapie. Také si povíme o možných vedlejších účincích a rizicích.

Masáž horkými kameny – trocha historie

Tento typ masáže má svůj původ v oblastech Středního Východu, kde se užívá již po staletí. Metoda je založena na teorii přenosu energie v lidském těle. Jde o to, že existuje několik energetických kanálu rozprostřených po našem těle. Jsou lokalizované v blízkosti endokrinních žláz, které stimulují. V minulosti přišli lidé s tělními mapami, na kterých byly dané kanály vyznačeny. Přesně na tyto kanály se přikládají horké kameny.

Typy masážních kamenů

Masážní kameny jsou buďto z černého čediče nebo z bílého mramoru. První zmíněný má až 54 typů, kdy všechny jsou oválné a pocházejí z mořského dna. Říká se, že proto, aby si čedič uchoval svou přírodní energii, se musí uchovávat buďto v pramenité vodě či soli. Čediče se berou jako ty nejlepší kameny pro tepelnou terapii (termoterapii). Nahřívají se na teplotu 50°C, díky čemuž si své teplo udrží dostatečně dlouho. Užívají se pro zlepšení cirkulace a následné oxygenaci organismu. Bílé mramorové kameny mají naopak ochlazující vlastnosti. Proto, aby byl efekt ještě výraznější, se těsně před aplikací na pokožku vloží do ledové lázně. Přikládají se na oteklou pokožku (pokožka očí a dolních končetin). Největší kameny se pokládají na břicho, hýždě či oblast pod krkem. Menší se přikládají na ruce, mezi prsty na nohou či na obličej.

Jak masáž horkými kameny vypadá?

Nejprve se svléknete a ležíte buďto na zádech, či na břichu. Pozici pro vás vybere terapeut poté, co zjistí, co vás trápí. Poté se kameny přiloží na pokožku po aplikaci tělového oleje. Terapeut poté za pomoci horkých kamenů aktivuje váš oběhový systém. Následuje detoxifikace, kdy je celé tělo vyživeno a okysličeno. Ve většině případů tato masáž horkými kameny trvá 60-90 minut. Během masáže samozřejmě terapeut kameny střídá tak, aby nikdy nevychladly.

Od maséra můžete očekávat následující pohyby:

  • hlazení – jemné pohyby kameny po těle
  • tření – kruhovité pohyby
  • hnětení – hnětení pokožky mezi dvěma kameny

Po skončení masáže jsou kameny promyty studenou vodou, umyty mýdlem a dezinfikovány. Poté se navrátí do pramenité vody či mořské soli na cca 20 minut.

Výhody masáže horkými kameny

Masáž horkými kameny nepomáhá pouze pokožce, ale má pozitivní vliv na celý organismus, včetně vnitřních orgánů. Hlavním úkolem je pomoci od bolesti, ať už je její zdroj jakýkoliv. Masáž za pomoci horkých kamenů ovlivňuje:

  1. Pokožku – otevírá póry, což usnadňuje čištění pokožky. Kromě toho posiluje lymfatický oběh, zpevňuje pokožku a činí ji odolnou. Kromě toho zajišťuje vyhlazení tónu a redukci celulitidy.
  2. Oběhový systém – masáž horkými kameny rozšiřuje cévy a posiluje krevní oběh celého těla.
  3. Nervový systém – pomáhá snižovat stres a uvolňovat organismus.
  4. Pohybový systém – snižuje svalové napětí a dodává jim pružnost, pomáhá obnovovat svaly po natržení.
  5. Lymfatický systém – posiluje tok lymfy, stimuluje metabolismus, pomáhá organismu zbavovat se toxinů a zabraňuje hromadění lymfy.

Kontraindikace masáži horkými kameny

Bohužel, jak už jsem jednou zmínila, masáž není pro každého. Jde hlavně o osoby citlivé na dotek či hyperreaktivní na chlad nebo teplo. Kromě toho, ti z vás, kteří trpíte na nervové či oběhové choroby, byste se také neměli vystavovat masáži horkými kameny. Dále se masáž nehodí lidem se záněty kloubů, kostí či šlach, diabetikům, těhotným a těm s otevřenými ranami či vysokou horečkou.

Související články

Předchozí článek Další článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

0 shares