Nekousejte si nehty. Kolikrát jste tuto větu již slyšeli? Většinou ji utrousí kamarádi či bližší rodina. Já osobně ji slyšela opravdu… nesčetněkrát. Naštěstí se mi ale povedlo s tímto zlozvykem zatočit. Dnes jsem si pro vás připravila takový malý “manuál” jak se zlozvykem kousání nehtů můžete zatočit i vy. Pojďme na to! ☻
Vždy mi přišlo, že jsem asertivní a cílevědomá. Kdykoliv jsem si něco slíbila, prostě jsem se toho držela. Naštěstí se toto všechno změnilo když jsem si začala kousat nehty. Zrovna jsem se učila na zkoušky a opravdu se bála toho, že bych je nezvládla. Při stresu jsem se uchýlila ke kousání nehtů, což byla taková má malá kompulze, která mě na chvíli stresu zbavila. Velkou škodou ale byl fakt, že se tato malá kompulze stala vážným zlozvykem, kterého se nešlo zbavit. Nehty jsem si kousala, aniž bych o tom vůbec přemýšlela. Nakonec jsem se rozhodla, že si načtu něco o tom, jak se kousání nehtů zbavit.
ONYCHOFAGIE je odborný název pro zlozvyk kousání nehtů
Byla jsem překvapená, když jsem zjistila, že je kousání nehtů tak častým problémem. Často se o něm mluví a mnoho lidí, které znám, s tímto zlozvykem buď problémy mají či je měli v minulosti. I přesto jsem nevěděla, že má tento zlozvyk nějaký oficiální název. Kousání nehtů, které přeroste do závislosti (nelze přestat) se nazývá onychophagia. V řečtině znamená doslovně “jedení nehtů”.
Ve většině případů si koušeme nehty na rukou, ale slyšela jsem, že existují i šílenci, kteří se ohnou a koušou si nehty na nohou. Já osobně ale nejsem tak ohebná! Jedná se o velmi častý zlozvyk, který trápí hlavně děti okolo 5 let věku. Následně se často zintenzivňuje během dospívání. V mém případě byl ale průběh trochu odlišný.
Důvody kousání nehtů
Co způsobuje, že si koušeme nehty? Přeci jen si ne každé dítě či teenager strkají místo toustu s šunkou do pusy nehty. Existuje celá řada hypotéz, které se snaží objasnit vznik tohoto návyku. Hypotéza pracující se strachem a stresem je ta, která by dle mého názoru vysvětlila vznik mého zlozvyku. Když se cítíme jako selhání a přijdeme si podřadní, jsme plní emocí, které si následně vybijeme na našich nehtech. Toto přesně byl můj příklad.
Další hypotézy pracují s tím, že je kousání nehtů výsledek nevyrovnané hladiny železa, mědi či vitaminů. Tělo zkrátka vyžadují přísun těchto ingrediencí a způsobuje náš zlozvyk kousání nehtů. Někteří vědci se snažili spojit kousání nehtů s nízkým ekonomickým statutem osob, ale této teorii moc nevěřím.
Dopady kousání nehtů zahrnují:
- poškozené nehtové lůžko,
- deformované a třepící se nehty,
- narušení funkce čelisti a problémy s polykáním,
- poškození povrchu zubu,
- vyšší riziko bakteriálních infekcí a mykóz
- otrava jídlem a poškození pokožky
Jak s kousáním nehtů přestat?
Jedná se o klíčovou otázku, která prochází tento článek skrz na skrz. Otestovala jsem celou řadu metod a musím říct, že kousání nehtů je velice choulostivý zlozvyk, co se jeho léčby týče. Používám slovo léčba z tohoto důvodu, že se jedná o stav, který je opravdu nutné léčit. Myslím si ale, že v případě, že se obrníte dostatkem informací a vyberete si vhodnou metodu, i vy se jej můžete zbavit. Jaké metody mohu doporučit?
1. Hořký lak na nehty
Hořký lak na nehty způsobuje, že vám zkrátka nehty nebudou chutnat. Tato profesionální “léčba” kousání nehtů je levná a je dostupná téměř v každé lékárně. Užívá se hlavně u dětí, u kterých má zabránit dalšímu rozvoji tohoto zlozvyku. Po aplikaci hořkého laku na nehty lak vydrží kratší dobu, než ten klasický, takže je nutné jej aplikovat po každém mytí rukou. To je hlavní nevýhodou této metody. Musím také zmínit, že nebude fungovat u všech, jelikož znám lidi, kterým přijde hořký lak na nehty chutný.
2. Manikúra
Po položení otázky “jak se zbavit zlozvyku kousání nehtů” mnoho lidí odpovídá: vhodná manikúra. Pokud jsou nehty dlouhé, máme více příležitostí k jejich kousání. Pokud si chceme zajistit eliminaci tohoto zlozvyku, musíme nehty zkrátit a upravit. Lakování nehtů také pomůže, jelikož si ženy mnohdy nechtějí lak zkazit tím, že si nehty okoušou. U mě osobně tato metoda moc nepomohla. Zkrátka jsem lak vyzobala zuby. Gelová manikúra se ale okousává hůře, takže možná jde o lepší řešení. Dlouhotrvající manikúra, jako např. gelové nehty, tak může být řešením pro mnohé z vás.
3. Změna návyku
Výše zmíněná péče o nehty je spojena s nápadem změny návyku. Namísto kousání nehtů můžeme kompulzi změnit na péči o ně. Vždy mějte k dispozici manikúrní sadu či alespoň pilníček. Další skvělé řešení je výměna nehtů za nějakou chutnou svačinku, jakou mohou být např. datle, hrozinky, oříšky, sušené ovoce či čerstvá zelenina. Samozřejmě vám neříkám, že byste měli stres zardousit přívalem čokolády. Já osobně jsem ráda chroustala mrkev. Pomohlo mi to přestat s kousáním nehtů a získala jsem přísun vitaminů, který mi ještě k tomu prodloužil letní opálení.
4. Prodloužení nehtů
Pokud chrumkání mrkve nepomohlo, zkuste prodloužení nehtů. Jsou zde dvě výhody. Akrylové či gelové prodloužení nehtů se špatně kouše, takže mnoho žen se zlozvykem přestane. Dále se může přírodní nehtové lůžko obnovit a dorůst pod vrstvou gelu či akrylu. Vhodná výživa (díky olejům) vám zajistí po odstranění prodloužení krásné nehty. Jedná se o efektivní metodu, která ještě k tomu dobře vypadá.
A jak se s kousáním nehtů vypořádáváte vy?
Napsat komentář